SMM02040C4992FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C4992FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Diameter :
1.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Series :
SMM0204
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Cylindrical
Published :
Resistance :
49.9kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Size Code :
Package / Case :
MELF, 0204
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Vishay SMM02040C4992FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0204 Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C