SMM02040C4991FB300
Mfr.Part #
SMM02040C4991FB300
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Cylindrical
Composition :
Thin Film
Size Code :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
MELF, 0204
Power Rating :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
200V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
200V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
1.4mm
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Tin
SMM0204
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
4.99kOhm
Published :
Vishay SMM02040C4991FB300
FIXED RESISTOR SMM0204 Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C