SMM02040C4990FB300
Mfr.Part #
SMM02040C4990FB300
Description
RES 499 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Stock
1
In Stock :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.4mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
1.4mm
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
200V
Length :
3.6mm
Series :
SMM0204
Radiation Hardening :
No
Resistance :
499Ohms
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay SMM02040C4990FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 499Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C