SMM02040C4990FB000
Mfr.Part #
SMM02040C4990FB000
Description
RES 499 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Mini MELF
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
Not
Length :
3.6mm
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Diameter :
1.4mm
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250mW
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
10 Weeks
Resistance :
499Ohms
Tolerance :
±1%
Vishay SMM02040C4990FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 499Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C