SMM02040C4990DB300
Mfr.Part #
SMM02040C4990DB300
Description
RES 499 OHM 0.5% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
MELF, 0204
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.4mm
Radiation Hardening :
No
Resistance :
499Ohms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Length :
3.6mm
Diameter :
1.4mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Vishay SMM02040C4990DB300
SMM0204 Series, Thin Film, 499Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~125°C