SMM02040C4642FB300
Mfr.Part #
SMM02040C4642FB300
Description
RES 46.4K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Size Code :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Diameter :
1.4mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
Cylindrical
Resistance :
46.4kOhm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
MELF, 0204
Vishay SMM02040C4642FB300
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0204 Series, Thin Film, 46.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C