SMM02040C3018FB300
Mfr.Part #
SMM02040C3018FB300
Description
RES 3.01 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Length :
3.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Mini MELF
Power Rating :
250mW
Width :
1.4mm
Diameter :
1.4mm
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
3.01Ohms
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
AEC-Q200
Vishay SMM02040C3018FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 3.01Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C