SMM02040C2618FB300
Mfr.Part #
SMM02040C2618FB300
Description
RES 2.61 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Resistance :
2.61Ohms
Composition :
Thin Film
Length :
3.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
1.4mm
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
AEC-Q200
Vishay SMM02040C2618FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 2.61Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C