SMM02040C2218FB000
Mfr.Part #
SMM02040C2218FB000
Description
RES 2.21 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
250mW
ROHS3 Compliant
Length :
3.6mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Voltage - Rated :
200V
Width :
1.4mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
2.21Ohms
Military Standard :
Not
Vishay SMM02040C2218FB000
SMM0204 Series, Thin Film, 2.21Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C