SMM02040C1188FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C1188FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 1.18 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Mini MELF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
1.18Ohms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.4mm
Series :
SMM0204
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Package / Case :
MELF, 0204
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Length :
3.6mm
Vishay SMM02040C1188FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 1.18Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C