SMLE12BC7TT86FQ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMLE12BC7TT86FQ
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED INDICATION SMD
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.9V
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Color :
Colorless
Base Product Number :
SMLE12BC7
Series :
SMLE12
Height (Max) :
0.40mm
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Millicandela Rating :
22mcd
Wavelength - Peak :
468nm
Color :
Blue
Package :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Standard
Wavelength - Dominant :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Obsolete
Current - Test :
5mA