SML-LX1106SRC-TR
Mfr.Part #
SML-LX1106SRC-TR
Manufacturer
Lumex, Inc.
Package / Case
SMD/SMT
Description
LED RED CLEAR SMD
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Packing Method :
Tape and Reel
Package / Case :
SMD/SMT
Viewing Angle :
140°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.7V
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Pbfree Code :
yes
Lens Size :
2.00mmx1.50mm
Wavelength - Peak :
660nm
Millicandela Rating :
70mcd
Luminous Intensity :
70.0 mcd
Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Color :
Red
Configuration :
Independent
Overall Height :
1.1mm
Lens Color :
Colorless
Mount :
Standard
Size / Dimension :
3.00mm Lx1.50mm W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height (Max) :
1.10mm
Current - Test :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Forward Current-Max :
0.03A
Operating Temperature (Max) :
85°C
Lens Transparency :
Clear
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Min) :
-30°C