SML-D12Y3WT86
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SML-D12Y3WT86
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MINI-MOLD CHIP LED: ROHM'S CHIP
Stock
573
In Stock :
573
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V
Maximum Forward Current :
20(mA)
Luminous Flux :
1 Zlm
Product :
Yellow LEDs
Operating Temperature Classification :
Industrial
Rad Hardened :
No
Forward Current :
20(mA)
Orientation :
Top View
Series :
Color :
Yellow
Chip Material :
AlGaInP
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Product Type :
LED - Standard
Lens Color :
High Brightness :
yes
Mounting Orientation :
Top Mount
Pin Count :
2
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Reverse Voltage :
5(V)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Millicandela Rating :
40mcd
Supplier Device Package :
0603
Viewing Angle :
Brand :
Lens Transparency :
Package :
Digi-Reel?
Dimensions :
1.2 x 0.8 x 0.55mm
Lens Dimensions :
1.2x0.8x0.37(mm)
Power Dissipation :
54(W)
Test Current (It) :
Product Status :
Active
Wavelength - Dominant :
581nm
Configuration :
Dominant Wavelength :
584 nm
Height :
0.55 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
LEDs
Width :
0.8 mm
Main Category :
Chip LED
Mounting :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Number of LEDs :
1
Height (Max) :
0.65mm
Luminous Intensity :
40mcd
Packaging :
Tape and Reel
Shape Type :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Product Length (mm) :
1.6(mm)
Product Depth (mm) :
0.8(mm)
Dominant Wave Length :
581(nm)
Package Type :
SML-D12
Type :
Uni-Color
Number of Elements :
1
Illumination Color :
Yellow
Product Category :
Standard LEDs - SMD
Features :
Emitting Color :
Amber
Vf - Forward Voltage :
2.2 V
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Forward Voltage :
Mounting Style :
SMD/SMT
Current - Test :
20mA
Length :
1.6 mm
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm