SML-020MYTT87
Mfr.Part #
SML-020MYTT87
Description
LED GREEN/YELLOW CLEAR 1210 SMD
Lens Size :
2.30mmx2.10mm
Size / Dimension :
3.00mm Lx2.50mm W
Current - Test :
20mA Green 20mA Yellow
Height (Max) :
1.50mm
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Forward Voltage :
2.2V
Height :
1.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Forward Current :
20mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Case Code (Imperial) :
Millicandela Rating :
20mcd Green, 6.3mcd Yellow
Case Code (Metric) :
Viewing Angle :
100 °
Luminous Intensity :
6.3 mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Series :
SML-020
Illumination Color :
Green, Yellow
Wavelength :
570 nm
Color :
Green, Yellow
Supplier Device Package :
Length :
3mm
Base Part Number :
SML-02
Wavelength - Peak :
570nm Green 585nm Yellow
Rectangle with Flat Top
Width :
2.5mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Min Operating Temperature :
-30°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V Green 2.1V Yellow