SML-020MVTT87
Mfr.Part #
SML-020MVTT87
Description
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD
Lens Size :
2.30mmx2.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V Green 2V Red
Number of Pins :
4
Number of Terminations :
4
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Millicandela Rating :
20mcd Green, 6.3mcd Red
Color :
Green, Red
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Wavelength - Dominant :
527nm Green 630nm Red
Size / Dimension :
3.00mm Lx2.50mm W
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED
JESD-609 Code :
e4
Shape :
RECTANGULAR
Height :
1.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
Peak Wavelength :
650/570 nm
Illumination Color :
Green, Red
Reverse Voltage-Max :
4V
Min Operating Temperature :
-30°C
Forward Current :
20mA
Luminous Intensity :
6.3 mcd
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current - Test :
20mA Green 20mA Red
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
60mW