SML-020MLTT86
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SML-020MLTT86
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
JESD-609 Code :
e4
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Lens Transparency :
Clear
Current - Test :
20mA Green 20mA Red
Min Operating Temperature :
-30°C
Packing Method :
Tape and Reel
Number of LEDs :
2
Number of Functions :
2
Case Code (Metric) :
Forward Current :
20mA
Reverse Voltage-Max :
4V
Height :
1.5mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Size :
2.30mmx2.10mm
Size / Dimension :
3.00mm Lx2.50mm W
Color :
Green, Red
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Number of Pins :
4
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.2V Green 1.75V Red
Optoelectronic Device Type :
DUAL COLOR LED
Base Part Number :
SML-02
Configuration :
Independent
Lens Color :
Colorless
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Illumination Color :
Green, Red
Viewing Angle :
100 °
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
60mW
Wavelength - Peak :
570nm Green 660nm Red
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Millicandela Rating :
20mcd Green, 16mcd Red
Case Code (Imperial) :
Shape :
RECTANGULAR
Series :
SML-020
Luminous Intensity :
16 mcd
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
4
Max Operating Temperature :
85°C