SMI36-12-K-P6
Mfr.Part #
SMI36-12-K-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Stock
200
In Stock :
200
Product Category :
Published :
2016
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
0°C~40°C
Size / Dimension :
3.10Lx1.34W x 2.60 H 78.5mmx34.0mmx66.0mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Polarization :
Positive Center
Approval Agency :
CCC, CE, cULus, PSE, RCM
Factory Lead Time :
20 Weeks
Region Utilized :
International
No Load Power Consumption :
100mW Max
Connector Type :
PLUG
Min Operating Temperature :
0°C
Voltage - Output :
12V
Weight :
0.35lb 160g
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Input :
90V~264VAC
Width :
34.036mm
Length :
78.74mm
Input Type :
Multi-Blade (Sold Separately)
Max Output Current :
3A
Series :
SMI36 (36W)
Form :
Wall Mount (Class II)
Cord Length :
59 1.50m
Max Operating Temperature :
40°C
Height :
66.04mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Positive
Input Connector :
Multi-Blade
Max Power Dissipation :
36W
Power (Watts) :
36W