SMG50VB332M18X35LL
Mfr.Part #
SMG50VB332M18X35LL
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Lead Pitch :
7.493mm
Leakage Current :
4.95mA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
2.16A @ 100kHz
Capacitance :
3300µF
Polarization :
Polar
Published :
Terminal Pitch :
7.5mm
Tan Delta :
0.18
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
18mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current :
2.5A
Length :
37mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Height :
35mm
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
SMG50VB332M18X35LL
United Chemi-Con SMG50VB332M18X35LL
SMG 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can