SMF54A-HE3-08
Mfr.Part #
SMF54A-HE3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
TVS DIODE 54VWM 88VC SMF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
Surface Mount
Direction :
Unidirectional
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Current :
2.25A
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
200W
Depth :
1.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
54V
Capacitance @ Frequency :
148pF @ 1MHz
Applications :
Automotive
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Working Voltage :
54V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
DO-219AB
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Length :
2.9mm
Terminal Form :
Flat
Published :
Clamping Voltage :
88V
Power - Peak Pulse :
200W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Leakage Current :
100nA
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ