SMF5120KJT
Mfr.Part #
SMF5120KJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
5329 (13573 Metric), J-Lead
Description
RES SMD 120K OHM 5% 5W 5329
Stock
980
In Stock :
980
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Termination Style :
J-Lead
Length :
13.5 mm
Product Status :
Active
Product Type :
Thin Film Resistors
Frequency :
60 Hz
Anti-Surge :
No
Supplier Device Package :
SMD
Resistance :
120000(ohm)
Packaging :
Tape and Reel
Enclosure :
Drip Proof
Anti-Sulfurated :
No
Number of Terminations :
2
Military Standard :
Not Required
RPM :
3,450 RPM
Failure Rate :
Not Required
Features :
Product Length (mm) :
17(mm)
Shaft Diameter :
0.5
Overall Length :
10.34
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Height - Seated (Max) :
0.280 (7.10mm)
Number of Terminals :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package Type :
SMD
Bearing Type :
Ball
Mounting Style :
PCB Mount
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Temperature Range @ Derated Power :
20 to 200
Tolerance (+ or -) :
5%
Height :
6.8 mm
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
SMF5
Product Height (mm) :
6.8(mm)
Power (Watts) :
5W
Type :
HVAC/R Motors, NEMA Motors
Product Depth (mm) :
7.3(mm)
Voltage Rating :
500 V
Package / Case :
5329 (13573 Metric), J-Lead
Current Sensing :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Composition :
Rolled Steel
Technology :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Series :
SMF
Temperature Coefficient :
±100(ppm/°C)
Marathon Electric
RoHS :
Details
Number of Poles :
Phase :
1
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Power Rating(s) :
5(W)
Tolerance :
5 %
Approvals :
CE, CSA, UR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Mounting Type :
Round
Power Rating :
5 W
Width :
7.3 mm
Size / Dimension :
0.531 L x 0.287 W (13.50mm x 7.30mm)
Case Style :
Molded
Datasheets
SMF5120KJT
TE Connectivity AMP Connectors SMF5120KJT
SMF Series, Rolled Steel, 120000(ohm), 5W, 5 %, -55°C ~ 200°C