SMF40A-M3-18
Mfr.Part #
SMF40A-M3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMF
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
200W
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
40V
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Unidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Package / Case :
DO-219AB
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~175°C TJ
Capacitance @ Frequency :
172pF @ 1MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.1A
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
64.5V
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
3.1A