SMF18AT1G
Mfr.Part #
SMF18AT1G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOD-123F
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD123FL
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
0.385W
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Base Part Number :
SMF*A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.8A
Clamping Voltage-Max :
29.2V
Breakdown Voltage :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
34 Weeks
Published :
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
SOD-123F
Terminal Form :
Flat
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Series :
SMF
1
Power - Peak Pulse :
200W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ