SMDY1152MY5UCR
Mfr.Part #
SMDY1152MY5UCR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
2-SMD
Description
SMDY1 X760Y500VAC 1500PF 20% Y5U
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.465" L x 0.339" W (11.80mm x 8.60mm)
Suppression Class :
X1, Y1
Tolerance :
±20%
Series :
SMD Y1
Ratings :
X1, Y1
Number of Pins :
2 Pin
Lead Style :
Gull wing
Height :
4 mm
Dielectric :
Y5U
Package / Case :
2-SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Type :
Surface Mount
Width :
8.6 mm
Product Type :
Safety Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Thickness (Max) :
0.157" (4.00mm)
Voltage :
760V ac
Mounting Type :
Surface Mount, SLCC
Dissipation Factor :
2.5%
Product :
Safety Film Capacitors
Applications :
Safety
Height - Seated (Max) :
Length :
14.8mm
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
Y5U
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
760VAC
Capacitance Tolerance :
± 20%
Maximum Operating Temperature :
+125°C
RoHS :
yes
Capacitance :
1500 pF
Product Category :
Safety Capacitors
Features :
Flame Retardant
Brand :
Vishay / BC Components
Lead Spacing :
Datasheets
SMDY1152MY5UCR
Introducing Ceramic Capacitors Vishay SMDY1152MY5UCR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Package / Case:2-SMD, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:760V ac, Mounting Type:Surface Mount, SLCC, SMDY1152MY5UCR pinout, SMDY1152MY5UCR datasheet PDF, SMDY1152MY5UCR amp .Beyond Ceramic Capacitors Vishay SMDY1152MY5UCR ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay SMDY1152MY5UCR
SMD Y1 1500 pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U 0.465" L x 0.339" W (11.80mm x 8.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, SLCC 2-SMD
SMDY1152MY5UCR Overview
A 0.465" L x 0.339" W (11.80mm x 8.60mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5U.
SMDY1152MY5UCR Features
a size/dimension of 0.465" L x 0.339" W (11.80mm x 8.60mm)