SMDTD02100KA00MS00
Mfr.Part #
SMDTD02100KA00MS00
Manufacturer
WIMA
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP FILM 10000PF 20% 100VDC 1812
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
63V
Length :
4.8mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Termination :
Solder Pads
Number of Terminations :
2
Width :
3.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
WIMA SMDTD02100KA00MS00
10000pF Film Capacitor ±20% 1812 (4532 Metric) Solder Pads 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
SMDTD02100KA00MS00 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 100V.A 63V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C~100°C is suitable for operation of the device.
SMDTD02100KA00MS00 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V