SMDTC03330KB00KP00
Mfr.Part #
SMDTC03330KB00KP00
Manufacturer
WIMA
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC 1812
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
63V
Depth :
3.3mm
Dielectric :
PET
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.33μF
Termination :
Solder Pads
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Size / Dimension :
0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Voltage - Rated AC :
40V
WIMA SMDTC03330KB00KP00
1812 4532Metric Film Capacitor 0.189Lx0.130W 4.80mmx3.30mm ±10% 0.33muF 40V