SMDND04100TB00MS00
Mfr.Part #
SMDND04100TB00MS00
Manufacturer
WIMA
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP FILM 1UF 20% 100VDC 2824
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Termination :
Solder Pads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.283Lx0.240W 7.20mmx6.10mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
1μF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized
Voltage - Rated AC :
63V
WIMA SMDND04100TB00MS00
1μF Film Capacitor ±20% 2824 (7260 Metric) Solder Pads 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized
SMDND04100TB00MS00 Overview
-55°C~125°C is the maximum temperature at which the device can operate.