SMDA24C-7/TR7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDA24C-7/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 55VC 8-SO
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
5A
Published :
Mount :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
300W
Peak Pulse Power :
300W
Base Part Number :
SMDA24
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance @ Frequency :
35pF @ 1MHz
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Direction :
Bidirectional
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
8-SO
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
7
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
55V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A 8/20μs
Power Line Protection :
No
Series :
TVSarray™
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
55V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Reverse Standoff Voltage :
24V
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
SMDA24C-7/TR7
Introducing Microchip Technology SMDA24C-7/TR7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:SMDA24, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Type:Zener, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), SMDA24C-7/TR7 pinout, SMDA24C-7/TR7 datasheet PDF, SMDA24C-7/TR7 amp .Beyond Microchip Technology SMDA24C-7/TR7 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.