SMDA12C-7/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDA12C-7/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 8-SO
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Base Part Number :
SMDA12
Bidirectional Channels :
7
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Power :
300W
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Direction :
Bidirectional
Published :
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Reverse Standoff Voltage :
12V
Number of Elements :
7
Capacitance @ Frequency :
75pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A 8/20μs
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TVSarray™
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Clamping Voltage :
24V
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Pulse Current :
5A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Power Line Protection :
No
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Datasheets
SMDA12C-7/TR13
Introducing Microchip Technology SMDA12C-7/TR13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:SMDA12, Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Type:Zener, SMDA12C-7/TR13 pinout, SMDA12C-7/TR13 datasheet PDF, SMDA12C-7/TR13 amp .Beyond Microchip Technology SMDA12C-7/TR13 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.