SMDA12C-4-2E3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMDA12C-4-2E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 8-SO
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMDA12
Number of Elements :
4
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
300W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24V
Capacitance @ Frequency :
75pF @ 1MHz
Power Line Protection :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
12V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Series :
TVSarray™
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Polarity :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
4
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
300W
Additional Feature :
COMMON BIDIRECTIONAL ELEMENT, LOW CAPACITANCE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Terminations :
8
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A 8/20μs
Datasheets
SMDA12C-4-2E3/TR13
Introducing Microchip Technology SMDA12C-4-2E3/TR13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Base Part Number:SMDA12, Mounting Type:Surface Mount, Type:Zener, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:8, SMDA12C-4-2E3/TR13 pinout, SMDA12C-4-2E3/TR13 datasheet PDF, SMDA12C-4-2E3/TR13 amp .Beyond Microchip Technology SMDA12C-4-2E3/TR13 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.