SMCJE48CAH
Mfr.Part #
SMCJE48CAH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC BI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Product Status :
Active
Bidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
53.3 V
Capacitance @ Frequency :
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
19.4A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Type :
Zener
Product Type :
TVS Diodes
Working Voltage :
48 V
Clamping Voltage :
77.4 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Applications :
Automotive, Telecom
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
SMC
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)