SMCJE22CAH
Mfr.Part #
SMCJE22CAH
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC BI
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Channels :
1 Channel
Supplier Device Package :
SMC
Capacitance @ Frequency :
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
42.3A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Applications :
Automotive, Telecom
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Package :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
22 V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJExxH
Breakdown Voltage :
24.4 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Clamping Voltage :
35.5 V
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Product Type :
TVS Diodes
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V