SMCJ90CAHM3/I
Mfr.Part #
SMCJ90CAHM3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Applications :
Automotive, Telecom
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.3A
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
146V