SMCJ85CAHM3/I
Mfr.Part #
SMCJ85CAHM3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.9A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V