SMCJ85CA R7G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ85CA R7G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Series :
SMCJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.5A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V