SMCJ78HE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ78HE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 78VWM 139VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Applications :
Automotive
Composition :
Zener
Polarity :
Unidirectional
Base Part Number :
SMCJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Published :
Reverse Standoff Voltage :
78V
Breakdown Voltage :
86.7V
Power Line Protection :
No
Operating Supply Voltage :
78V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
139V
Type :
Zener
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.8A
Peak Pulse Current :
10.8A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Max Surge Current :
10.8A
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Number of Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
139V