SMCJ78CHE3/57T
Mfr.Part #
SMCJ78CHE3/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 78VWM 139VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Base Part Number :
SMCJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
139V
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Applications :
Automotive
Peak Pulse Power :
1.5kW
Published :
Clamping Voltage :
139V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Composition :
Zener
Max Surge Current :
10.8A
Number of Bidirectional Channels :
1
Polarity :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.8A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Power Line Protection :
No
Operating Supply Voltage :
78V
Reverse Standoff Voltage :
78V
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Breakdown Voltage :
86.7V
Peak Pulse Current :
10.8A