SMCJ78CAQ-13-F
Mfr.Part #
SMCJ78CAQ-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Breakdown Voltage :
86.7 V
Direction Type :
Bi-Directional
Capacitance @ Frequency :
Package :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
78V
Bidirectional Channels :
1
Termination Style :
SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation :
1500W
Supplier Device Package :
SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Working Voltage :
78 V
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Package Type :
DO-214AB (SMC)
Qualification :
AEC-Q101
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.4A
Number of Elements per Chip :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Line Protection :
No
Number of Channels :
1 Channel
Package / Case :
Clamping Voltage :
126 V
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Status :
Active
Polarity :
Bidirectional
Product Type :
TVS Diodes
Brand :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)