SMCJ78CA-13
Mfr.Part #
SMCJ78CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Diodes Incorporated
GENERAL PURPOSE
Max Surge Current :
200A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
78V
Reverse Standoff Voltage :
78V
Published :
2007
Length :
7.11mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Max Breakdown Voltage :
95.8V
Type :
Zener
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
5μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
1.5kW
Max Power Dissipation :
1.5kW
Base Part Number :
SMCJ78
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
86.7V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
6.22mm
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Direction :
Bidirectional
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Rating :
1.5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Number of Pins :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.4A
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Current :
11.4A
Clamping Voltage :
126V
Reverse Breakdown Voltage :
86.7V
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Test Current :
1mA
Height :
2.62mm