SMCJ78A-QH
Mfr.Part #
SMCJ78A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AB-2
Description
TVS DIODE 78VWM 163.8VC DO214AB
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Zener
Clamping Voltage :
126 V
Qualification :
AEC-Q101
Base Product Number :
SMCJ78
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Breakdown Voltage :
86.7 V
Applications :
Automotive
Package / Case :
DO-214AB-2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
163.8V
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Channels :
1 Channel
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Series :
SMCJ-Q
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Capacitance @ Frequency :
Working Voltage :
78 V
Bourns
Mounting Type :
Surface Mount
Vf - Forward Voltage :
Product Status :
Active
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)