SMCJ75AHE3/57T
Mfr.Part #
SMCJ75AHE3/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Breakdown Voltage :
87.7V
Unidirectional Channels :
1
Power Dissipation-Max :
6.5W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.4A
Pin Count :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Configuration :
Single
Base Part Number :
SMCJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ