SMCJ70CA R6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ70CA R6
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB-2
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
113V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Series :
SMCJ
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package / Case :
DO-214AB-2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Working Voltage :
70 V
Mounting Type :
Surface Mount
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Clamping Voltage :
113 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
70V
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
77.8V
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
77.8 V