SMCJ6.5CAHM6G
Mfr.Part #
SMCJ6.5CAHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Zener
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
140A
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Package / Case :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Applications :
Automotive
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ