SMCJ58CAHM6G
Mfr.Part #
SMCJ58CAHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Applications :
Automotive
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
Bidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
16A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
93.6V