SMCJ51CA-QH
Mfr.Part #
SMCJ51CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.2A
Base Part Number :
SMCJ51
Factory Lead Time :
16 Weeks
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V