SMCJ48CA V6G
Mfr.Part #
SMCJ48CA V6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20A
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Applications :
Telecom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ