SMCJ45CA R6G
Mfr.Part #
SMCJ45CA R6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB-2
Description
TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Working Voltage :
45 V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Channels :
1 Channel
RoHS :
Details
Package :
Zener
Breakdown Voltage :
50 V
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Clamping Voltage :
72.7 V
Current Rating :
1 uA
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Package / Case :
DO-214AB-2
Packaging :
Reel
Polarity :
Bidirectional
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Series :
SMCJ
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Termination Style :
SMD/SMT
Bidirectional Channels :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V