SMCJ45AHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ45AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Power :
1.5kW
Base Part Number :
SMCJ
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Direction :
Unidirectional
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
72.7V
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Pbfree Code :
yes
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Max Power Dissipation :
1.5kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
45V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type :
Zener
Max Surge Current :
20.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
20.6A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
50V
Operating Supply Voltage :
45V