SMCJ440AE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ440AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 440VWM DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Breakdown Voltage-Max :
543V
Reset :
Active High
Mount :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage-Min :
492V
Terminal Finish :
MATTE TIN
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
2
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
440V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
440V
Terminal Form :
C BEND
Threshold Voltage :
4.63V