SMCJ40CA V6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ40CA V6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Series :
SMCJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Applications :
Telecom
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
24A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Supplier Device Package :
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ