SMCJ40CA/57T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ40CA/57T
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Terminal Finish :
TIN LEAD
Reverse Standoff Voltage :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Form :
C BEND
Breakdown Voltage :
44.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
23.3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
64.5V
Number of Elements :
1
Voltage - Rated DC :
40V
Length :
7.11mm
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Rating :
1.5kW
Series :
TransZorb®
Width :
6.22mm
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Max Surge Current :
200A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Zener
Base Part Number :
SMCJ
Height :
2.62mm
Terminal Position :
Dual
Number of Channels :
1
Operating Supply Voltage :
40V